20 października bieżącego roku szkolnego po raz kolejny przystąpiliśmy do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji ”Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie, odbywającej się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Nasze działania w ramach wydarzenia rozpoczęliśmy już oda rana. Zaprosiliśmy klasę II do biblioteki na zajęcia czytelnicze, ruchowe i muzyczne. Towarzyszył nam robot edukacyjny Photon, który był doskonałym asystentem bibliotekarza w rozwijaniu logicznego myślenia i kreatywności dzieci.
W przerwach śródlekcyjnych, w naszym nowym kąciku czytelniczym wyposażonym za fundusze otrzymane w ramach realizacji programu wieloletniego – ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”- Priorytet 3, kierunek interwencji 3.2., odbyły się zajęcia pt. "Starsi czytają młodszym”, w których uczennica z Koła Przyjaciół Biblioteki – Aleksandra Ostafi zaprezentowała pierwszakom opisane rymowaną prozą fragmenty zabawnych perypetii bohaterów książki Doroty Gellner – ”Wścibscy”. Pozycja wpisana jest na międzynarodową Listę Białych Kruków, a także na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Uczniowie klasy III ”PRZERWĘ NA CZYTANIE” rozpoczęli od quizu o zawodach ludzi związanych z procesem powstania książki, o zasadach właściwego zachowania się w bibliotece i szanowania źródeł wiedzy. Następnie uczniowie po wysłuchaniu baśni pt. ”Calineczka”, przystąpili do wykonania własnych książek.
Uczniowie klas starszych na lekcjach języka polskiego zaprezentowali wybrane przez siebie najciekawsze fragmenty książek. Opowiadali ich treść, zachęcając koleżanki i kolegów do przeczytania literatury. Wyrażali opinie dotyczące tego, czym kierują się przy wyborze źródeł wiedzy i rozrywki. Omawiana literatura wyeksponowana była w jednej z sal lekcyjnych na wystawie pt. ”Przerwa na czytanie z literaturą przygodową”.
Do wspaniałego wydarzenia włączyły się również wychowawczynie świetlicy szkolnej, które zaangażowały uczniów we wspólne czytanie wiersza pt. ,,Na straganie” Jana Brzechwy, a atrakcją zajęć były pacynki na palec wykorzystane do baśni o ”Trzech Świnkach”. W akcji przeprowadzonej w naszej szkole wzięło udział 154 czytelników. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią pomysłowego wydarzenia i na pewno wspólnie z innymi uczestnikami projektu pobijemy zeszłoroczny wynik.
Celem przedsięwzięcia była: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom - propagatorom za zaangażowanie w organizację i przebieg akcji. Zachęcamy do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu.
#przerwanaczytanie
#narodowyprogramrozwojuczytelnictwa