Na przełomie lutego i marca, uczniowie klasy 8 wraz z nauczycielem brali udział w Ogólnopolskim projekcie zorganizowanym przez przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Zanim jednak rozpoczęliśmy spotkania z seniorami, sami musieliśmy odbyć szkolenia. Po szkoleniu dla lidera projektu, oraz warsztatach zorganizowanych dla uczniów, spotkaliśmy się z seniorami by zapoznać ich z założeniami projektu i zachęcić do spotkań.
Z warsztatu na warsztat przybywało naszych gości, czym jesteśmy mile zaskoczeni i wdzięczni. Było poważnie, bo mówiliśmy o rzeczach ważnych, ale było też zabawnie. Nasze Panie dawały nam wiele radości.
Zajęcia 1 to "Pierwsze kroki z technologią", wyjaśniliśmy czym jest internet czym przeglądarka, założyliśmy konto e-mail, wskazaliśmy na różne rodzaje komunikatorów, połączyliśmy się na meet, a wszystko po to by pokazać seniorom możliwości utrzymywania kontaktów rodzinnych na odległość. Wyszukiwaliśmy w internecie przepisów i pisaliśmy maile. Pokazaliśmy jak zgłosić oszustwa internetowe na stronie www.cert.pl.
Zajęcia 2 - choć pogoda tego dnia była kapryśna, nasze Panie nie zawiodły i licznie przybyły do szkoły. Temat ważny, bo "Bezpieczeństwo w internecie". Wskazywaliśmy jak ważne jest silne hasło, pokazaliśmy jak dużą różnicę w sile hasła może dać 1 znak. Omówiliśmy rolę programu antywirusowego. Wspólnie pobraliśmy darmowy program antywirusowy i zainstalowaliśmy na urządzeniach mobilnych. Dla utrwalenia rozwiązaliśmy kahoota.
Zajęcia 3 "Rozrywka w internecie", działo się na zajęciach, oj działo... odbyliśmy wirtualne spacery po Redle, wyznaczyliśmy trasę do Koszalina, odwiedziliśmy muzea online i sprawdziliśmy czy książka, którą chcemy przeczytać jest dostępna online w wersji darmowej (również do odsłuchu). Trochę pograliśmy, pobawiliśmy się na monitorze interaktywnym, rozwiązaliśmy test, który ukryty był w znanej grze "Milionerzy", stworzyliśmy listę przebojów na YT, na koniec odszukaliśmy przepis na płyn micelarny i sami go zrobiliśmy. Zabawa była przednia.
Zajęcia 4 "Internet jako codzienne wsparcie" - temat bardzo obszerny, bo przecież internet to nie tylko nauka, zabawa to również możliwość załatwienia spraw urzędowych i medycznych, dokonania opłat bankowych, to również zakupy online. Uczyliśmy się, po czym poznać oficjalną stronę sklepu, jak poruszać się na stronie gov, by móc złożyć ineteresujący nas wniosek, jak założyć Profil Zaufany i Internetowe Konto Pacjenta poznaliśmy również aplikację MObywatel. Rozwiązaliśmy menti dla utrwalenia wiedzy.
Zajęcia 5 "Phishing i metoda na wnuczka" - na wstępie uczniowie odegrali scenki - dramy, w której mógł znaleźć się każdy senior. Pokazaliśmy jak oszuści grają na naszych emocjach i jak nie dać się im "nabrać". Szukaliśmy różnic w oficjalnych wiadomościach i tych, przez które możemy wiele stracić. Dziś jesteśmy bogatsi o nową wiedzę i wierzymy, że nikt więcej nas nie oszuka, że będziemy niewzruszeni w "metodzie na wnuczka".
Zajęcia 6 - "Oszustwa w Internecie" - czy ta zbiórka jest oficjalna? Czy to mój znajomy? Czy wysłać kolejny łańcuszek? Czy podać numer blik, gdy prosi mnie o to "znajomy"? Dlaczego ten bilet jest taki tani? Czy to naprawdę taka promocja? Wakacje życia? Mieliśmy o czym rozmawiać, wymieniać się doświadzceniami, mnożyć przykłady i je analizować. Nauka na pewno nie pójdzie w las... To było nasze ostatnie spotkanie, żal się było żegnać, przyzwyczailiśmy się do naszych spotkań, cieszyliśmy się na nie. Upływały bowiem w przyjaznej atmosferze. Cieszą ciepłe i miłe słowa od seniorek ale i młodzież nie pozostawała dłużna. Radość w oczach i sercach...
To był bardzo dobry czas...Dziękujemy bardzo!