Gdy "nos" detektywa zawiódł, a szkło powiększające nie wystarczyło, to do akcji wkroczyli uczestnicy kursu "Młody detektyw”- uczniowie klas II-III wyposażeni w atrybuty tajnych agentów. W szkoleniu, które trwało od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. brali udział w cyklu zajęć: "Tajemnica zaginionej książki”, "Robimy lapbooka detektywa” oraz "Szukam, odnajduję, pomagam” i z sukcesem zaliczyli wszystkie zadania, by zdobyć licencję detektywistyczną.
W kreatywnych spotkaniach uczniowie rozwijali umiejętności tropienia "przestępców” i zbierania dowodów. Poznali różne szyfry, którymi detektywi mogą wymieniać miedzy sobą informacje tak, aby nikt nie poznał tajemnicy, jaka się kryje w danej wiadomości. Wskazywali właściwą drogę wyjścia tajnego agenta z labiryntu. Nauczyli się także podstaw techniki kamuflażu. Wykazali się umiejętnościami logicznego myślenia i wyciągania wniosków, co jest niezwykle ważne w zawodzie detektywa. Spisali się znakomicie rozpoznając tropy zwierząt. Kodowali, szyfrowali za pomocą alfabetu Morsa tytuły książek oraz bohaterów literatury detektywistycznej dla dzieci. Szukali zaginionych książek, które zniknęły z biblioteki szkolnej. Natomiast w czasie przerw międzylekcyjnych słuchali czytania fragmentów o misjach detektywa Pozytywki – podążając tropem tytułowego bohatera.
Głównym celem projektu czytelniczego "BIBLIOTECZNE BIURO DETEKTYWISTYCZNE” było propagowanie literatury pięknej, min. książek z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, które od lat cieszą się dużą popularnością wśród czytelników naszej szkoły i nie schodzą z list bestsellerów w Polsce.
Uczniowie klas II i III zdobyli tytuł "Młody detektyw”(dyplomy) i otrzymali notesy oraz zeszyty nieodzowne atrybuty w pracy tajnych agentów, ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy za współpracę, a uczniom gratulujemy.